EastWest Music Series Thursdays at The Green Room

EastWest Music Series

The Green Room Lounge is excited to be part of a great music experience this summer.

Unison Credit Union’s EastWest Music Series brings 100 live, original music performances from local, regional and national troubadours to De Pere for multiple FREE performances every Thursday evening, encompassing venues on both sides of the Fox River. EastWest Music Series begins June 23 and runs through August 25. Set times and locations for the first two weeks are listed below.

>>June 23<<
The Green Room Lounge (West)
Strategic (Appleton) –  5:45-6:30 p.m.
Feed the Dog (Fox Cities) –  6:45-7:30 p.m.

Luna Cafe (West)
Jay Matthes (Milwaukee): 6:30-7:15 p.m.
Maxwell Jones (Appleton) –  7:30-8:15 p.m.

Starry Realty (East)
Kurt Gunn (De Pere) – 6-6:45 p.m.
Adria Ramos (Neenah) –  7-7:45 p.m.

La Vie Boheme (East)
Paul Hanna (Green Bay) –  6:15-7 p.m.
Christopher Gold (Fox Valley): 7:15-8 p.m.

Broadway Theatre (East)
Eric W. Krueger –  7-7:45 p.m.
David McMillin (featured artist from Chicago) –  8-8:45 p.m.

click the headline or logo for the complete schedule through Aug. 25th

 

>>June 30<<
The Green Room Lounge (West)
Brandon Beebe (public meet and greet) –  5-5:45 p.m.
Madison Malone (Portage) –  6-6:45 p.m.
Freddie Haas & Tate Sampson (Appleton) –  7-7:45 p.m.

Luna Cafe (West)
Ida Jo (Madison) –  6:30-7:15 p.m.
Ricky Ganiere (Milwaukee) –  7:30-8:15 p.m.

La Vie Boheme (East)
Ricky Ganiere (Milwaukee) –  6:15-7 p.m.
Walt Hamburger (Menasha) –  7:15- 8 p.m.

Broadway Theatre (East)
Michael Gillespie (De Pere) –  7-7:45 p.m.
Brandon Beebe (featured artist from Madison) –  8-8:45 p.m.

 

>>July 7<<
The Green Room Lounge (West)
Mike Maimone (Chicago) –  5:45-6:30 p.m.
Greg McMonagle (Oshkosh) –  6:45-7:30 p.m.

Luna Cafe (West)
Nordlund (Oshkosh) –  6:30-7:15 p.m.
Sarah Vos (Milwaukee) –  7:30-8:15 p.m.

Starry Realty (East)
Sarah Vos (Milwaukee) –  6-6:45 p.m.
Damn Crow (Milwaukee) –  7-7:45 p.m.

La Vie Boheme (East)
Levi Besaw (Appleton) –  6:15-7 p.m.
Mike Maimone (Chicago) –  7:15-8 p.m.

Broadway Theatre (East)
Teddy Davenport (Madison) –  7-7:45 p.m.
Adrian + Meredith (featured artist from Nashville) –  8-8:45 p.m.

 

>>July 14<<
The Green Room Lounge (West)
Public meet and greet with Joseph Huber –  5-5:45 p.m.
Jay Matthes (Milwaukee) –  6-6:45 p.m.
Alex Mendenall (Lansing –  Mich.) –  7-7:45 p.m.

Luna Cafe (West)
Five Star Secret (Oshkosh) –  6:30-7:15 p.m.
Don D. Harvey (La Crosse) –  7:30-8:15 p.m.

La Vie Boheme (East)
Don D. Harvey (La Crosse) –  6:15-7 p.m.
Rob Anthony (Appleton) –  7:15-8 p.m.

Broadway Theatre (East)
Keyle Megna (Kaukauna) –  7-7:45 p.m.
Joseph Huber (featured artist from Milwaukee) –  8-8:45 p.m.

 

>>July 21<<
The Green Room Lounge (West)
Mike Munson (Winona –  Minn.) –  5:45-6:30 p.m.
Walt Hamburger (Menasha) –  6:45-7:30 p.m.

Luna Cafe (West)
Adria Ramos (Neenah) –  6:30-7:15 p.m.
Auralai (Oshkosh) –  7:30-8:15 p.m.

Starry Realty (East)
Levi Besaw (Appleton) –  6-6:45 p.m.
Jack Tell (Milwaukee) –  7-7:45 p.m.

La Vie Boheme (East)
Nicholas the Transparent (Oshkosh) –  6:15-7 p.m.
Mike Munson (Winona –  Minn.) –  7:15-8 p.m.

Broadway Theatre (East)
Jackson Mankowski (California) –  7-7:45 p.m.
Dan Rodriguez (featured artist from Minneapolis) –  8-8:45 p.m.

 

>>July 28<<
The Green Room Lounge (West)
Public meet and greet with Carl Anderson –  5-5:45 p.m.
Simon Balto (Indianapolis) –  6-6:45 p.m.
Katie Scullin (Madison) –  7-7:45 p.m.

Luna Cafe (West)
Bill Schulz (Green Bay) –  5:30-6:15 p.m.
Brianna Lane (Minneapolis) –  6:30-7:15 p.m.
Chris Holm (Minneapolis) –  7:30-8:15 p.m.

La Vie Boheme (East)
Michael Gillespie (De Pere) –  6:15-7 p.m.
Simon Balto (Indianapolis) –  7:15-8 p.m.

Broadway Theatre (East)
Paul Diedrich (Fond du Lac) –  7-7:45 p.m.
Carl Anderson (featured artist from Nashville) –  8-8:45 p.m.

 

>>Aug. 4<<
The Green Room Lounge (West)
Tom VandenAvond (Green Bay) –  5:45-6:30 p.m.
Ben Vanden Boogard (Little Chute) –  6:45-7:30 p.m.

Luna Cafe (West)
Genevieve Heyward (Pell Lake) –  6:30-7:15 p.m.
Bryan Drewyor (Racine) –  7:30-8:15 p.m.

Starry Realty (East)
Camille Rae (Nashville) –  6-6:45 p.m.
Nick Hickman (Nashville) –  7-7:45 p.m.

La Vie Boheme (East)
Strategic (Appleton) –  6:15-7 p.m.
Tom VandenAvond (Green Bay) –  7:15-8 p.m.

Broadway Theatre (East)
Maxwell Jones (Appleton) –  7-7:45 p.m.
Keenan O’Meara (featured artist from Brooklyn –  N.Y.) –  8-8:45 p.m.

 

>>Aug. 11<<
The Green Room Lounge (West)
Public meet and greet with Ryan Hommel –  5-5:45 p.m.
Camille Rae (Nashville) –  6-6:45 p.m.
Kari Arnett (Madison) –  7-7:45 p.m.

Luna Cafe (West)
J. Hardin (Madison) –  6:30-7:15 p.m.
Kurt Gunn (De Pere) –  7:30-8:15 p.m.

La Vie Boheme (East)
Ida Jo (Madison) –  6:15-7 p.m.
Camille Rae (Nashville) –  7:15-8 p.m.

Broadway Theatre (East)
Feed the Dog (Fox Valley) –  7-7:45 p.m.
Ryan Hommel (featured artist Northampton –  Mass.) –  8-8:45 p.m.

 

>>Aug. 18<<
The Green Room Lounge (West)
Teddy Davenport (Madison) –  5:45-6:30 p.m.
Jack Tell (Milwaukee) –  6:45-7:30 p.m.

Luna Cafe (West)
Katie Scullin (Madison) –  6:30-7:15 p.m.
Lost Lakes (Madison) –  7:30-8:15 p.m.

Starry Realty (East)
Lost Lakes (Madison) –  6-6:45 p.m.
Greg McMonagle (Oshkosh) –  7-7:45 p.m.

La Vie Boeheme (East)
Paul Hanna (Green Bay) –  6:15-7 p.m.
Christopher Gold (Fox Valley) –  7:15-8 p.m.

Broadway Theatre (East)
Kyle Megna (Kaukauna) –  7-7:45 p.m.
Hayward Williams (featured artist from Waukesha) –  8-8:45 p.m.

 

>>Aug. 25<<
The Green Room Lounge (West)
Public meet and greet with Johnny & Molly –  5-5:45 p.m.
Seasaw (Madison) –  6-6:45 p.m.
Damn Crow (Milwaukee) –  7-7:45 p.m.

Luna Cafe (West)
Auralai (Oshkosh) –  6:30-7:15 p.m.
Nicholas the Transparent (Oshkosh) –  7:30-8:15 p.m.

La Vie Boeheme (East)
Nordlund (Oshkosh) –  6:15-7 p.m.
Seasaw (Madison) –  7:15-8 p.m.

Broadway Theatre (East)
Freddie Haas & Tate Sampson (Appleton) –  7-7:45 p.m.
Johnny & Molly of Communist Daughter (featured artists from St. Paul –  Minn.) –  8-8:45 p.m.